Historia marki SSL

mar 12, 2021 | wiedza

SSL – prekursor trendów w technologii audio

Firma Solid State Logic została założona w 1969 roku przez Colina Sandersa. Pierwszymi produktami firmy były systemy przełączające do organów piszczałkowych, dla których Colin wymyślił deskryptor „Solid State Logic”. Następnie Colin założył Acorn Studios we wsi Stonesfield w hrabstwie Oxfordshire, gdzie mieszkał, i zaczął tworzyć własne konsolety. W 1976 roku zbudował pierwszą konsoletę serii A. Ostatecznie powstały i zostały sprzedane 2 takie konsolety. Zawsze dążąc do ulepszenia technologii, Colin pracował nad nową konstrukcją i tak powstała seria SL 4000 B. Pierwsza konsoleta analogowa SL została wyprodukowana w 1976 roku. Zbudowano sześć konsolet serii B i rozpoczęły się początki międzynarodowego biznesu SSL.

Konsoleta do studia, która zmieniła świat. Lata 80′

Wielki przełom nastąpił wraz z wprowadzeniem w 1979 roku serii SL 4000 E. Kultowy do dziś model konsolety, która przekształciła przemysł nagrań muzycznych i której warianty, seria SL 4000 G, 6000, 8000, 9000J i 9000K zdominowały przemysł profesjonalnych studiów nagrań przez dwie dekady .

Badania firmy SSL nad technologią cyfrową rozpoczęły się w 1985 roku. Pierwszym produktem był ośmiokanałowy rejestrator / edytor 01. Technologia ta została następnie rozbudowana, aby stworzyć serię konsolet cyfrowych z serii A produkowanych w latach 90 XX wieku. Konsolety były dedykowane zarówno od produkcji muzycznych oraz broadcastu i postprodukcji.

W 1986 roku firma przeniosła swoją siedzibę do Begbroke pod Oxfordem gdzie następnie wybudowano linię produkcyjną o powierzchni 4000 m2, która została otwarta w 1988 roku. Główna siedziba firmy nadal znajduje się w tym samym miejscu w Wielkiej Brytanii.

Technologia SuperAnalogue, Broadcast i konsolety cyfrowe. Lata 90′.

Lata 90 to kolejna niesamowita dekada innowacji technologicznych SSL. Na rynek nagrań muzycznych i studyjnych SSL wprowadziło „Ultimation”, czyli możliwość automatyzacji faderów i koncepcję automatyki miksu. Wprowadzono także pierwsze mniejsze produkty SSL zaprojektowane dla profesjonalnego studia projektowego; LogicFX G383 EQ i G384 Stereo Bus Compressor.

Główną ewolucją była nowa technologia analogowa, którą nazwano SuperAnalogue ™, po raz pierwszy zaimplementowana w konsolecie SL 9000 J Series. Technologia SuperAnalogue ™ to kombinacja elementów; ścieżki sygnału sprzężonej z prądem stałym (bez kondensatora) co w efekcie daje bardzo szerokie pasmo przenoszenia z wyjątkowo niskim zniekształceniem.

W świecie cyfrowym opracowano protokół SSL ScreenSound, ośmiościeżkowy DAW, VisionTrack, odtwarzacz wideo o swobodnym dostępie oraz Scenaria, pierwszy w pełni zintegrowany wielościeżkowy rejestrator, edytor, cyfrowy mikser i system odtwarzania wideo oraz większy wieloformatowy system post produkcji filmowej OmniMix. Technologia ta została następnie rozbudowana, aby stworzyć serię konsolet cyfrowych serii A, wydanych w latach 90.

Praca hybrydowa w studio i rozwój konsolet cyfrowych. Lata 2000

W 2003 roku została wprowadzona na rynek następna generacja technologii cyfrowej dla broadcastu i produkcji. Konsolety C100 On-Air i C200 w 2005 roku. Po nich pojawiła się konsoleta postprodukcyjna C300, zapewniająca 512 kanałów i wiele jednoczesnych miksów i szyn macierzystych oraz formatem 7.1 dla dźwięku przestrzennego. W 2008 roku SSL zaprezentował następną generację C100 HDS i nowsze konsole C10 HD On-Air, zapewniając prawdziwą redundancję całego systemu.

Była to również dekada, w której wprowadzono nową generację konsolet „studio hybrydowe”. W 2004 wprowadzono konsoletę AWS , a następnie w 2006 Duality, łącząc klasyczną technologię sumowania i przetwarzania analogowego z kontrolą DAW w jednym interfejsie użytkownika. Zarówno AWS i Duality wciąż ewoluuje i wciąż są najczęściej wybieranymi konsoletami do studia. Sterowanie DAW jest wciąż rozwijane a najnowsze wersje konsolet oferują dodatkowo pełną automatykę i zapis ustawień przywoływany z poziomu sesji w programie DAW.

Firma odświeżyła również swoją ofertę dla rozwijającego w tamtym czasie mniejszego sektora studiów projektowych, wprowadzając kanały SuperAnalogue ™, Multi-Channel Bus Compressor i Stereo Bus Compressor. Pojęcie „studio hybrydowe” zostało następnie wprowadzone do działu studia projektowego co zaowocowało konsoletą Matrix wprowadzoną w 2008 roku. Matrix oferuje 40-wejściowy system sumowania, zaawansowane wielowarstwowe sterowanie DAW i unikalny zintegrowany system routingu sygnałów analogowych z poziomu dedykowanej aplikacji. Następne produkty to sterownik DAW Nucleus, wprowadzony w 2010 roku, który przeniósł kontrolę nad programami DAW w kolejny etap.

Nowe technologie i urządzenia, Dante i nowo zdefiniowany rynek konsolet dla broadcastu.

SSL wprowadza kolejną nową, opatentowaną technologię dedykowaną dla studiów projektowych. SSL Sigma, sumator analogowy ze sterowaniem cyfrowym. To pierwsze urządzenie z nowej linii, które automatyzuje warstwę analogową „Ctrl”. SSL Sigma daje nowe możliwości dla mniejszych studiów nagraniowych i projektowych. Pozwala na korzystanie z legendarnego sumowania analogowego SSL w znacznie kompaktowej wersji i cyfrowym interfejsem użytkownika sterowanym z poziomu programu DAW.

W 2015 roku system automatyzacji doczekał się aktualizacji do wersji δelta-Control (δ-Ctrl), którą wprowadzono również do nowych wersji konsolet analogowych SSL AWS Delta i SSL Duality Delta.
W 2013 roku SSL wypuszcza pierwszą konsoletę zaprojektowaną specjalnie dla branży koncertowej: SSL Live L500. Konsoleta SSL Live została zbudowana na całkowicie nowej platformie nazwanej „Tempest”, która wprowadziła szereg innowacji w tym sektorze.

Kolejny ważny moment w historii firmy to wprowadzenie na rynek w 2016 roku nowej platformy dedykowanej dla rynku broadcast i studio: SSL System T. To zupełnie na nowo zdefiniowana konstrukcja, która przez najbliższe dekady będzie oferować rozwiązania dla telewizji, radia i cyfrowych studiów nagraniowych z najwyższą jakością dźwięku i technologią AoIP (Dante, AES67 i SMTPE2110).

W 2017 roku Solid State Logic  dołącza do grupy Audiotonix i firma dalej kontynuuje innowacje w dziedzinach Broadcast, Studio i Live. Pojawiają się nowe wersje oprogramowania dla konsolet oraz nowe urządzenia analogowe, takie jak Fusion, miksery SiX , BiG SiX nowa konsoleta analogowa SSL ORIGIN.Rok 2020 to interfejsy audio SSL2 i SSL2+, które w kilka tygodni po premierze zdobyły rynek interfejsów audio na całym świecie.

Solid State Logic w Polsce

Wraz z rozkwitem marki SSL i nowymi produktami w Polsce zaczęło pojawiać się coraz więcej urządzeń. Przetworniki serii Alpha Link, moduły XRack i inne urządzenia serii XLogic coraz częściej pojawiały się w studiach prywatnych i mniejszych pracowniach projektowych.

Marka SSL w naszym kraju od samego początku cieszy się dużym zainteresowaniem. Zdobyła uznanie już w latach 70, a w szczególności w latach 80 kiedy to pierwsze urządzenia SSL pojawiły się w studiach na terenie naszego kraju. Pierwsze konsolety analogowe pojawiły się w studiach radiowych, telewizyjnych, a następnie konsolety cyfrowe w wozach telewizyjnych.

Dzisiaj SSL to marka znana każdemu, kto jest związany z branżą muzyczną. Mniejsze urządzenia oraz konsolety SSL pracują w studiach nagraniowych, radiowych, telewizyjnych, na wozach transmisyjnych i nagraniowych, w uczelniach wyższych i codziennie realizują nagrania i transmisje na żywo.