Rozwiązania dźwiękowe i komunikacyjne dla broadcastu

mar 12, 2021 | wiedza

Niezależnie czy zajmujesz się dźwiękiem w studio radiowym, w telewizji czy na wozie transmisyjnym lub przy nagraniach terenowych – mamy rozwiązania dla każdego kto zajmuje się dźwiękiem w broadcascie. Czołowe stacje radiowe i telewizyjne korzystają z rozwiązań oferowanych przez naszą firmę; Solid State LogicATC Loudspeakers czy Clear-Com. W naszej ofercie znajduje się cała gama profesjonalnych rozwiązań przesyłu i produkcji audio oraz komunikacji dla broadcastu. Wyposażyliśmy wiele studiów nagraniowych oraz wozów dźwiękowych i transmisyjnych. Zawsze z dbałością o jakość i wygodę pracy użytkownika.

Co oznacza termin Broadcast ?

Termin „broadcast” odnosi się do transmisji wiadomości lub informacji do dużej grupy odbiorców lub wielu odbiorców jednocześnie.

W kontekście mediów nadawanie to dystrybucja treści audio lub wideo do szerokiego grona odbiorców, zwykle za pośrednictwem radia, telewizji lub Internetu. Broadcasting umożliwia producentom treści dotarcie do dużej liczby osób jednocześnie, bez potrzeby indywidualnej komunikacji.

W kontekście sportowym termin „broadcast” odnosi się do telewizyjnej lub strumieniowej relacji z wydarzenia na żywo, takiego jak mecz piłki nożnej lub koszykówki, które jest transmitowane do widzów na całym świecie.

Reasumując, termin „broadcast” może odnosić się do szerokiego zakresu metod przekazywania informacji lub treści do szerokiego grona odbiorców, często z wykorzystaniem mediów elektronicznych lub cyfrowych.

Profesjonalna produkcja dla transmisji odbywa się przy użyciu niezbędnych do tego narzędzi takich jaki mikrofony, konsolety audio, kamery, systemy interkomowe, procesory sygnałowe routery sygnałów.


Komunikacja podczas transmisji, czyli INTERKOM.

System interkomowy to system komunikacyjny, który umożliwia członkom zespołu produkcyjnego komunikowanie się ze sobą podczas transmisji na żywo lub nagrywania.

System interkomowy zazwyczaj składa się z centralnego panelu sterowania, zwanego macierzą, oraz zestawu połączonych ze sobą urządzeń komunikacyjnych, takich jak zestawy słuchawkowe lub panele komunikacyjne. System interkomowy może posiadać matrycę, która pozwala członkom zespołu produkcyjnego rozmawiać ze sobą na kanałach prywatnych, a także komunikować się z innymi działami, takimi jak oświetlenie czy dźwięk, na kanałach współdzielonych lub odseparowanych.

Interkom to narzędzie niezbędne do sprawnej komunikacji podczas transmisji czy produkcji na żywo. Urządzenia interkomowe pozwalają producentom, reżyserom, operatorom kamer i innym członkom ekip koordynować swoje działania i szybko reagować na zmiany lub problemy podczas pracy.

Systemy interkomowe takie jak Clear-Com Arcadia zapewniają również producentom i reżyserom sposób komunikowania się z artystami na antenie, tak aby publiczność nie słyszała ich rozmowy. Pozwala to zespołowi produkcyjnemu udzielać wskazówek lub informacji zwrotnych artyście, czy prowadzącemu bez zakłócania przebiegu transmisji.

Systemy interkomowe mogą pracować w domenach analogowej lub cyfrowej AoIP. Są kluczowym narzędziem w branży nadawczej, pomagając zapewnić płynną i efektywną komunikację między zespołem produkcyjnym oraz umożliwiając tworzenie wysokiej jakości profesjonalnych transmisji.


Technologia Audio Over IP dla Broadcastu.

Rozważania na temat technologii AoIP przynoszą na myśl zarówno zamieszanie jak i zachwyt. Wiadomym jest, że różne zastosowania wymagają konkretnych rozwiązań. Czy jest więc rozwiązanie, które łączy standardy i zawiera aktualne technologie AoIP z zachowaniem wszelkich korzyści ?

Technologia AoIP i standardy przesyłu.

SSL System T wykorzystuje technologię Dante firmy Audinate, zawierającą Dante API zarządzający routingiem audio dla urządzeń SSL I/O oraz ponad 2000 produktów AoIP innych firm. Wszystko to bezpośrednio z konsolety, w tym funkcję automatycznego wykrywania urządzeń (automatic discovery). Dokładnie te same interfejsy sprzętowe w silnikach Tempest T25 i T80 i stageboxach I/O jednocześnie obsługują Dante i standardy AES67 lub ST 2110-30 – zapewniając możliwie najszerszą interoperacyjność.

Standardy AoIP.

Systemy „Media over IP” można podzielić na warstwy. W każdej warstwie różne standardy pełnią różne funkcje. Na poziomie sieci standardy te są zarządzane przez IEEE i IETF. W broadcascie standardy SMPTE i AES, a także nowsze specyfikacje AMWA były opracowane dla wymagań sieci specyficznych dla mediów. Powszechne jest używanie standardów czy pakietów technologicznych dla innych standardów (ST 2110 używa RTP, NMOS IS-04 używa mDNS i / lub DNS-SD, Dante używa mDNS i DNS-SD).

Bezpieczeństwo w pracy z IP Audio

Najciekawszą rzeczą w technologii Media over IP jest to, że wszystko można „zobaczyć” przez wszystko, a opcje komunikacji są praktycznie nieograniczone. Jest to jednocześnie dość duża wada…

Dante Domain Manager firmy Audinate zapewnia warstwę bezpieczeństwa dla technologii Dante. Dante Domain Manager (DDM) działa jako serwer autoryzacji, który umożliwia klientom kierowanie i dostęp do urządzeń w celu wprowadzenia zmian. Dante Controller to klient routingu korzystający z interfejsu API Dante. Takim klientem jest również oprogramowanie w System T S300, S500 i TCR. Myśląc o jakimkolwiek systemie informatycznym, bezpieczeństwo, funkcjonalność i łatwość obsługi można uznać za zestaw rzeczy absolutnie najważniejszych. Zmiana któregokolwiek z tych trzech czynników wpływa jednocześnie na pozostałe.

Istnieje wiele sposobów wykorzystania DDM z urządzeniami Dante. Planując użycie DDM w danej instalacji IP najlepiej jest rozłożyć poszególne elementy na wartstwy.
Solid State Logic uruchomił na świecie wiele Systemów T obsługujących sieci Dante bez Dante Domain Manager. W zależności od wymagań można zarządzać bezpieczeństwem sieci Dante na poziomie fizycznym i / lub sieciowym.

Inżynieria systemu audio

Myśląc o wymaganiach użytkowników warto zastanowić się, kto będzie wykonywał routing audio w zespole złożonym z działów wideo i audio. Oczywiście istnieją różne potrzeby, ale zazwyczaj można to podzielić na routing audio wykonywany przez operatora konsolety audio i ten, sterowany przez pozostały personel, np inżynier wozu czy studia, zwykle przy użyciu systemu zarządzania routingiem.

Routing konsolety broadcastowej– w tym podłączanie mikrofonów lub stageboxu do kanałów processingu – jest przechowywany w przywoływalnych ustawieniach konsolety (showfile). Aby umożliwić użytkownikom bardziej elastyczne i przyszłościowe instalacje, SSL System T może również być routerem, który używa tego samego zestawu technologii do wysyłania i odbierania strumieni AES67 i ST 2110-30 oraz AoIP Dante.

Możliwość zarówno routingu audio na konsolecie, jak i przekazywania szerszej infrastruktury wykonywanej na switchach, przy użyciu zarówno technologii AoIP, jak i standardów transportu, eliminuje zależność od routera konsolety typu TDM. Eliminuje również potrzebę stosowania sprzętowego shuffera i węzłów łączących, które są zasadniczo routerami TDM.


Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat rozwiązań audio i komunikacyjnych dla broadcastu ?

Zapraszamy do działu KONTAKT. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.