Rozwiązania dźwiękowe dla broadcastu

mar 12, 2021 | wiedza

Niezależnie czy zajmujesz się dźwiękiem w studio radiowym, w telewizji czy na wozie transmisyjnym lub przy nagraniach terenowych – mamy rozwiązania dla każdego kto zajmuje się dźwiękiem w broadcascie. Czołowe stacje radiowe i telewizyjne korzystają z rozwiązań oferowanych przez naszą firmę; Solid State LogicFocusrite ProATC LoudspeakersEve AudioKRKBrauner i wiele innych. W naszej ofercie znajduje się cała gama profesjonalnych rozwiązań dźwiękowych dla broadcastu. Wyposażyliśmy wiele studiów nagraniowych oraz wozów dźwiękowych i transmisyjnych. Zawsze z dbałością o jakość i wygodę pracy użytkownika.

Technologia Audio Over IP dla Broadcastu.

Rozważania na temat technologii AoIP przynoszą na myśl zarówno zamieszanie jak i zachwyt. Wiadomym jest, że różne zastosowania wymagają konkretnych rozwiązań. Czy jest więc rozwiązanie, które łączy standardy i zawiera aktualne technologie AoIP z zachowaniem wszelkich korzyści ?

Technologia AoIP i standardy przesyłu.

SSL System T wykorzystuje technologię Dante firmy Audinate, zawierającą Dante API zarządzający routingiem audio dla urządzeń SSL I/O oraz ponad 2000 produktów AoIP innych firm. Wszystko to bezpośrednio z konsolety, w tym funkcję automatycznego wykrywania urządzeń (automatic discovery). Dokładnie te same interfejsy sprzętowe w silnikach Tempest T25 i T80 i stageboxach I/O jednocześnie obsługują Dante i standardy AES67 lub ST 2110-30 – zapewniając możliwie najszerszą interoperacyjność.

Standardy AoIP.

Systemy „Media over IP” można podzielić na warstwy. W każdej warstwie różne standardy pełnią różne funkcje. Na poziomie sieci standardy te są zarządzane przez IEEE i IETF. W broadcascie standardy SMPTE i AES, a także nowsze specyfikacje AMWA były opracowane dla wymagań sieci specyficznych dla mediów. Powszechne jest używanie standardów czy pakietów technologicznych dla innych standardów (ST 2110 używa RTP, NMOS IS-04 używa mDNS i / lub DNS-SD, Dante używa mDNS i DNS-SD).

Bezpieczeństwo w pracy z IP Audio

Najciekawszą rzeczą w technologii Media over IP jest to, że wszystko można „zobaczyć” przez wszystko, a opcje komunikacji są praktycznie nieograniczone. Jest to jednocześnie dość duża wada…

Dante Domain Manager firmy Audinate zapewnia warstwę bezpieczeństwa dla technologii Dante. Dante Domain Manager (DDM) działa jako serwer autoryzacji, który umożliwia klientom kierowanie i dostęp do urządzeń w celu wprowadzenia zmian. Dante Controller to klient routingu korzystający z interfejsu API Dante. Takim klientem jest również oprogramowanie w System T S300, S500 i TCR. Myśląc o jakimkolwiek systemie informatycznym, bezpieczeństwo, funkcjonalność i łatwość obsługi można uznać za zestaw rzeczy absolutnie najważniejszych. Zmiana któregokolwiek z tych trzech czynników wpływa jednocześnie na pozostałe.

Istnieje wiele sposobów wykorzystania DDM z urządzeniami Dante. Planując użycie DDM w danej instalacji IP najlepiej jest rozłożyć poszególne elementy na wartstwy.
Solid State Logic uruchomił na świecie wiele Systemów T obsługujących sieci Dante bez Dante Domain Manager. W zależności od wymagań można zarządzać bezpieczeństwem sieci Dante na poziomie fizycznym i / lub sieciowym.

Inżynieria systemu audio

Myśląc o wymaganiach użytkowników warto zastanowić się, kto będzie wykonywał routing audio w zespole złożonym z działów wideo i audio. Oczywiście istnieją różne potrzeby, ale zazwyczaj można to podzielić na routing audio wykonywany przez operatora konsolety i ten, sterowany przez pozostały personel, zwykle przy użyciu systemu zarządzania routingiem.

Routing konsolety – w tym podłączanie mikrofonów lub stageboxu do kanałów processingu – jest przechowywany w przywoływalnych ustawieniach konsolety (showfile). Aby umożliwić użytkownikom bardziej elastyczne i przyszłościowe instalacje, SSL System T może również być routerem, który używa tego samego zestawu technologii do wysyłania i odbierania strumieni AES67 i ST 2110-30 oraz AoIP Dante.

Możliwość zarówno routingu audio na konsolecie, jak i przekazywania szerszej infrastruktury wykonywanej na switchach, przy użyciu zarówno technologii AoIP, jak i standardów transportu, eliminuje zależność od routera konsolety typu TDM. Eliminuje również potrzebę stosowania sprzętowego shuffera i węzłów łączących, które są zasadniczo routerami TDM.