Monitory studyjne ATC Loudspeakers

kwi 29, 2021 | wiedza


ATC Loudspeakers to brytyjska manufaktura produkująca najwyższej klasy głośniki i wzmacniacze dla studiów nagraniowych, która została założona w 1974 roku przez Billy’ego Woodmana. Fenomenalny inżynier koncentrował się na produkcji niestandardowych jednostek napędowych dla profesjonalnego rynku dźwiękowego. ATC szybko wyróżnił się na rynku, głównie dzięki przetwornikowi PA75-314 12, który był zdolny do obsługi większej mocy przy mniejszych zniekształceniach oraz przy wyższym poziomie ciśnienia akustycznego niż jakikolwiek inne urządzenia dostępne na rynku.

ATC rozwijając swoją technologię zaczęło z czasem produkcję profesjonalnych monitorów studyjnych, których jakość dźwięku i precyzja zachwyca inżynierów dźwięku na całym świecie. Profesjonalne monitory studyjne ATC Loudspeakers od lat pracują w studiach nagraniowych, radiowych, telewizyjnych oraz przy postprodukcji dając użytkownikom prawdziwie chirurgiczny dźwięk przy miksowaniu.

Monitory studyjne ATC dopasowane do potrzeb użytkownika dla studia, broadcastu, postprodukcji i produkcji Dolby Atmos.

Studyjny odsłuch zarówno w wersji aktywnej jak i pasywnej marki ATC. Takie głośniki pracują w najlepszych studiach na całym świecie. Studia nagraniowe takie jak Abbey RoadEast West StudiosBarefoot Recording, Sony SADC czy Black Bird Studios (pełna lista użytkowników TUTAJ) od lat używają monitorów odsłuchowych ATC w swoich reżyserkach dźwiękowych. Precyzja dźwięku i niesamowicie szybka reakcja głośników przy niskich częstotliwościach to główne zalety monitorów odsłuchowych ATC.

Głośniki studyjne ATC znalazły swoje zastosowanie w najbardziej wymagających studiach i pracowaniach muzycznych na świecie. Zarówno studia nagraniowe jak i studia radiowe i telewizyjne wybierają markę ATC (Acoustic Engineers) aby produkowany dźwięk był w pełni wiarygodny.

Technologia monitorów studyjnych ATC.

Po wielu latach rozwoju technologi produkcji perfekcyjnych głośników, firma ATC z dumą przedstawia swoje topowe modele napędzane potężnymi jednostkami wzmacniaczy. Najlepsze w swojej klasie głośniki SH25-76 i SH25-76S są produktem, który zawiera ponad 40 lat doświadczeń w budowaniu najlepszych na świecie przetworników akustycznych.


Głośnik wysokotonowy z podwójnym zawieszeniem.

Podejście firmy ATC do projektowania głośników wysokotonowych jest wyjątkowe.Monitory studyjne ATC Loudspeakers to konstrukcja bez kompromisów. Konstrukcja drugorzędnego elementu zawieszenia ogranicza w  naturalny sposób przemieszczanie się tylko w kierunku osiowym. Taka konstrukcja tłumi tryby kołysania i zapewnia niższe poziomy zniekształceń. Dodatkowa stabilność, jaką zapewnia taka konstrukcja w porównaniu z głośnikami innych firm, eliminuje potrzebę stosowania żelazopłynów (zwykle wymaganych do chłodzenia, tłumienia itp.). W rezultacie głośniki wysokotonowe ATC zapewniają nie tylko optymalną pracę przez dłuższy czas, ale także lepszą obsługę mocy w porównaniu z innymi konstrukcjami.

Dźwięk przestrzenny Dolby Atmos w produkcji studyjnej.

Profesjonalna praca z dźwiękiem wielokanałowym wymaga precyzji.

Dolby Atmos to wciągająca technologia audio opracowana przez Dolby Laboratories, która zapewnia bardziej realistyczne i wciągające wrażenia dźwiękowe w filmach, programach telewizyjnych, muzyce, grach komputerowych i innych formach rozrywki.

Tradycyjne systemy dźwięku przestrzennego wykorzystują stałą liczbę kanałów audio, zwykle 5.1 lub 7.1, aby stworzyć wrażenie kierunkowości i przestrzenności dźwięku. Z kolei Dolby Atmos pozwala projektantom dźwięku umieszczać dźwięki w trójwymiarowej przestrzeni, którą można odtwarzać w szerokiej gamie konfiguracji głośników, od podstawowego systemu 5.1 do pełnego zestawu 64 głośników.

Dolby Atmos działa poprzez tworzenie obiektów audio, które są indywidualnymi źródłami dźwięku, które można umieszczać i przesuwać w przestrzeni audio 3D. Obiekty audio są łączone ze ścieżkami, które są zestawem ścieżek mono lub stereo zapewniających dźwięki i muzykę w tle, aby stworzyć ostateczny miks, który można renderować dla różnych systemów odtwarzania.

Aby tworzyć treści w technologii Dolby Atmos, inżynierowie dźwięku używają specjalistycznego oprogramowania i sprzętu do tworzenia wielokanałowego miksu oraz studyjnych systemów odsłuchowych ATC w formatach 5.1, 4.04, 5.1.2, 5.1.4, 7.1.4 zapewniających precyzję i pełną kontrolę nad ścieżkami audio. Miks jest następnie kodowany w formacie Dolby Atmos, co umożliwia jego odtwarzanie na kompatybilnych systemach konsumenckich lub słuchawkach.

Produkcja dźwięku Dolby Atmos wymaga umiejętności i specjalistycznego sprzętu odsłuchowego oraz procesora. Wielokanałowe formaty audio stają się coraz bardziej popularne w branży rozrywkowej. Albumy audio, wiele przebojowych filmów i programów telewizyjnych jest obecnie produkowanych w technologi Dolby Atmos, zapewniając widzom bardziej realistyczne wrażenia dźwiękowe.

Monitory studyjne ATC charakteryzuje szeroka gama modeli oraz opcji montażu. Głośniki mogą być dostarczone w wersji standardowej (aktywnej), pasywnej ze wzmacniaczami przygotowanymi do montażu zewnętrznego lub w wersji instalacyjnej (do podwieszenia / specjalnego montażu) oraz w wersjach In Wall (do montażu w ścianie).

Tak szeroki wybór profesjonalnych monitorów studyjnych zapewnia elastyczny dobór głośników do danego, nawet bardzo wymagającego pomieszczenia.
Poniższa tabela modeli monitorów studyjnych ATC obrazuje odpowiednie dobranie przy planowaniu systemu wielokanałowego:


Tak powstają najlepsze monitory studyjne na świecie.


Pokaźna lista użytkowników monitorów studyjnych ATC mówi sama za siebie.

Mark Knopfler, David Gilmour, Coldplay, Lenny Kravitz, i wielu innych, studia nagrań takie jak Abbey Road, Black Bird, East West Studio, Sony Music Studios, sale koncertowe i studia telewizyjne Walt Disney Concert Hall, Royal Opera House, BBC, Polskie Radio, Swedish Radio i wielu innych.

Wszędzie tam gdzie stawia się na najwyższą jakość dźwięku pojawiają się monitory ATC Loudspeakers.

Pełna lista użytkowników ATC na stronie producenta TUTAJ.


Chcesz wiedzieć więcej na temat monitorów studyjnych ATC?

Informacje techniczne i konfiguracja systemów odsłuchowych ATC, skontaktuj się z nami: KONTAKT.

Lista naszych partnerów handlowych znajduje się w zakładce GDZIE KUPIĆ.