Instalacja Bose Professional w Restauracji Tarasowej we Wrocławiu

wrz 22, 2023 | aktualności

W Restauracji Tarasowej znajdującej się we Wrocławskim Centrum Kongresowym, będącym częścią kompleksu Hali Stulecia wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO zrealizowana została instalacja Bose Professional.

Zakres naszego zlecenia obejmował przygotowanie koncepcji, projektu, opracowania kosztorysu, specyfikacji technicznej i dostarczenie sprzętu, czyli cały proces inwestycyjny z wyjątkiem wykonawstwa. Dostawa obejmowała głośniki sufitowe z rodziny Bose Professional DesignMax, modele DM5C oraz subwoofery DM8C SUB. Zarządzanie systemem powierzyliśmy procesorowi Bose CSP428, a moc zapewnia wzmacniacz Bose PowerSpace 4300+. Komunikacja pomiędzy wzmacniaczem a procesorem realizowana jest poprzez łącze AmpLik czyli cyfrowy standard transmisji Bose. Ponadto Dostarczyliśmy dwa kontrolery ścienne z rodziny CC a zdalne zarządzanie systemem odbywa się za pomocą aplikacji ControlSpace remote.

instalacja bose
Bose DesignMax DM5C

Założeniem projektu była możliwość wszechstronnego wykorzystania systemu nagłośnieniowego. Instalacja jest więc używana do odtwarzania muzyki tła, nagłośnienia konferencyjnego, podczas odczytów, konferencji prasowych, występów na żywo małych zespołów czy nagłośnienia DJ’a. Tak wszechstronne zastosowanie ułatwia kontroler ścienny CC3D, który pozwala na wybór jednego z 4 zewnętrznych źródeł dźwięku.

Bose DesignMax DM8C-SUB
Bose DesignMax DM8C-SUB

Zastosowanie głośników sufitowych wynikało z faktu, iż budynek jest pod ścisłą kontrolą konserwatora zabytków, co uniemożliwiło zainstalowanie wszelkiego rodzaju „wystających konstrukcji” takich jak głośniki naścienne. Wśród kluczowych cech głośników Bose Professional DesignMax należy wymienić ich konstrukcje, ponieważ posiadają one obudowy, co sprawia, że ich walory brzmieniowe nie są uzależnione od tego w jaki sposób zbudowany jest sufit. Co więcej głośniki Bose występują w dwóch podstawowych kolorach, czarny i białym, ale mogą być również pomalowane na dowolny kolor, co nie jest bez znaczenia dla urządzeń instalacyjnych. To sprawiło, że wybór głośników Bose Professional był wyborem najlepszym z możliwych.

Procesor Bose Betacon CSP 428
Procesor Bose Betacon CSP 428

Do symulacji wstępnej użyliśmy dwóch modeli DesignMax DM3C oraz DM5C, które świetnie się sprawdziły. Finalnie zdecydowaliśmy się na model DM5C, którego ze względu na specyfikacje akustyczną mogliśmy zainstalować mniejszą ilość zachowując dokładne pokrycie całej przestrzeni oraz najwyższej jakości brzmienie. Efektem tego wyboru była też mniejsza ingerencja w sufit, a więc też szybsza i tańsza instalacja. Dodatkowo w przestrzeni restauracyjnej oraz w strefie vip zainstalowaliśmy po jednym subwooferze DM8C. Ze względu na walory brzmieniowe głośników DM5C, w przypadku muzyki tła zastosowanie subwooferów nie było konieczne, jednak mając na uwadze imprezy z DJ’em lub występy na żywo, czyli sytuacje wymagające większej ilości najniższych częstotliwości, zdecydowaliśmy się je ująć w projekcie.

Bose PowerSpace 4300+
Bose PowerSpace 4300+

Funkcjonalnie cała instalacja nagłośnieniowa podzielona jest na 3 strefy, przestrzeń restauracyjna, barowa oraz vip. Procesor CSP428 obsługuje do 5 stref dzięki temu mamy możliwość zarządzania jeszcze dwoma obszarami, które prawdopodobnie pojawią się w przyszłości. Cały projekt rozpatrywany był nie tylko pod względem restauracji ale całego budynku, który pełni różne funkcje. Projekt przez nas przygotowany był całościowy, natomiast na chwilę obecną zrealizowana została część restauracyjna.

Instalacja Bose Professional w Restauracji Tarasowej jest doskonałym przykładem tego jak podchodzimy do tematu projektowania instalacji systemów nagłośnieniowych. Dokładnie wsłuchujemy się w potrzeby klienta, analizujemy wszystkie możliwości i proponujemy najbardziej optymalne rozwiązania. Zastosowanie urządzeń Bose Professional gwarantuje najlepszą jakość dźwięku, najnowocześniejsze, unikalne technologie oraz nieustanne wsparcie producenta. Restauracja Tarasowa jest doskonałym przykładem tego, jak ważne jest przyszłościowe myślenie projektowe, czyli dobranie takich rozwiązań, które umożliwiają rozbudowanie istniejącej instalacji w razie potrzeby, bez konieczności wymiany całego systemu nagłośnieniowego, lub mieszania niekompatybilnych technologii, przez które znacznie ucierpieć może funkcjonalność systemu.

Jeśli jesteś zainteresowany instalacjami Bose Professional skontaktuj się a naszymi specjalistami.

Tomasz Nowicki

Tomasz Nowicki

Bose Professional

+48 516 502 225
[email protected]

Daniel Kwiatkowski

Daniel Kwiatkowski

Bose Professional

+48 666 665 157
[email protected]

DesignMax DM5C to dwudrożny głośnik sufitowy bazujący na przetworniku niskotonowym o średnicy 5,25 cala, oraz zamontowanym współosiowo w systemie Dispersion Alignment 1-calowym przetworniku wysokotonowym. Ten 60cio Wat’owy głośnik oferuje szerokie pasmo przetwarzania 65Hz-20kHz.
DesignMax DM8C-SUB to 8-calowy głośnik niskotonowy oferujący pasmo przenoszenie 35Hz-155Hz oraz moc 180W.